pátek 25. března 2011

Rozina


Rozina Jadrná-Pokorná (27.12.1924 - 1.4.1988)
Rozina Jadrná Pokorná
  Fenomén Rozina nemohou neznat posluchači hudebních pořadů rádia Svobodná Evropa, jednoho z mála zdrojů západní hudby dostupných v předinternetovém Československu. Její způsob komunikace s posluchači dobře vystihl Jan Schneider: u přijímačů jsme měli pocit, že si s náma povídá tváří v tvář. Osobně empatický přístup moderátora při živém vysílání tehdy zdaleka nebyl běžný, a v komunistickém státním rozhlase už vůbec ne. 
Rozina si patrně vedla kartotéku, kam si značila střípky informací z dopisů svých posluchačů, a pak je překvapovala cílenými otázkami nebo slovy účasti nad jejich problémy. Díky tomu měli posluchači pocit téměř rodinné sounáležitosti, i když jsme se znali jen pod přezdívkami. Použít své pravé jméno v dopise do "štvavého hnízda řízeného nepřátelskými špionážními centrálami" by pro odesilatele znamenalo přímou pozvánku k výslechům na státní bezpečnosti. A tak Rozina pouštěla písničky a laskavá slovíčka pro všelijaké Bábinky, Jarky z Vysočiny, Evy z Chropyně, případně Medvídka Pú (můj tehdejší nick). 
Přiznám se, že jsem její hudební vkus nesdílel, mně více vyhovoval tvrdší rock než francouzské šansony či její protežovaný Little Drummer Boy. Rozina ale ochotně vyhovovala všem hudebním přáním svých posluchačů, která se podařilo z Československa do rádia doručit, a svým přehledem o archivu gramodesek v RFE byla pověstná i mezi kolegy z ostatních hudebních redakcí.
Rozinino vysílací okénko se otevíralo v sobotu od 15:10 a zahajoval je britský zpěvák a hvízdač Roger Whittaker skladbou
New World in the Morning.
Z jejího charakteristického hlasu se mi zachovala jen krátká ukázka , ucelenější záznamy existují v rádiových archivech, například
V posledním roce bylo její moderování přerušováno záchvaty kašle, až nakonec musely být vstupy předtáčeny na pásek. 
Nechápal jsem proč, živé vysílání přece vždy bývalo hlavní devizou rádia, a Rozina sama nepřiznala, že je nemocná. Anebo jsem tehdy ty náznaky nevnímal. Po její smrti odvysílali rozhlasoví přátelé vzpomínkový medailonek, který mě napadlo natočit na magnetofon, takže si nyní po letech můžeme připomenout důvěrně známé hlasy jejích kolegů:

Honza Douba
Jaroslav Dresler
Dalibor Žák
Jan Schneider
Milan Schulz
Karel Moudrý
Olga Valeská
Pavel Kohn

5 komentářů:

 1. Tomáš z Hradčan responded:

  Díky za vzpomínku na Rozinu. Jednou mi hrála Brouky celou padesátku. :-) A to netušila, jak mé maličkosti a jí by blízkým společným jmenovatelem byl Honza Schneider.
  Dík. "Tomáš z Hradčan"
  ------------------------------------------------
  marie responded:

  Jejda Rozina,tu jsem mela moc rada. Diky za vzpominku na onu mimoradnou ženu. Jak nam byla blizka,i kdyz vzdalena!!!!!
  0049 89 227 447 byl pozdeji zaznamnik na Svobodku. Fungovalo to . Radio bylo VEF,ruske. Obcas hrali ruskym soudruhum ,za ono dobre radio s KV.
  Ach Rozino,tam nahore diky ,diky,diky.
  marie
  ------------------------------------------------
  Tomáš z Hradčan responded:

  Já míval vedle jiných i VEF 206. Na Hradčanech to byl s rušičkami někdy lítý boj, ale když počátkem osmdesátých let zanechávali soudruzi na Petříně vlnobití na jednom z těch dvou kmitočtů pásma třinácti metrů, chodíval jsem tam do parku s rádiem provokovat a Svobodku hlasitě poslouchat. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. https://www.youtube.com/watch?v=Hjes1oZnIJ4

  OdpovědětVymazat
 3. Kabodův příspěvek už youtube bohužel stáhlo, ale objevil jsem Rozinin padesátiminutový zvukový portrét na webu ČRo+.

  OdpovědětVymazat
 4. Ach jo, tak i ČRo+ už své weby maže :-(
  Další vzpomínka pro sobotníčky včetně záznamu jednoho Rozinina hudebního odpoledne je zde.

  OdpovědětVymazat