čtvrtek 14. listopadu 2013

Kindle Fire HD 7" - překvapení při nákupu


Když se začal tablet Kindle Fire HD 7" prodávat také v německé odnoži Amazonu, na což upozornil např. web ebooky.cz nebo misantrop.info, nepátral sem před zakoupením po zkušenostech jeho uživatelů. Naštěstí, jinak bych jej asi nekoupil. Podle diskusních příspěvků to vypadalo, že aby KF mohl český uživatel začít používat, musí jej nejprve hacknout pomocí Android SDK, aby získal práva roota a mohl totálně nahradit jeho firmware nebo aspoň doinstalovat přístup do Google Play. Německý Amazon skutečně neumožňuje českým zákazníkům nakupovat v Amazon Store, a jinou cestou se aplikace do neupraveného zařízení instalovat nedají. Kromě toho čeká na českého uživatele ještě několik dalších záludností.

Překvapení č.1 - amazon.de mluví pouze německy.
Marně jsem na webu hledal vlaječky jiných jazyků, v angličtině tam mají pouze stručné vysvětlení, co který nápis na tlačítkách znamená. To byl ovšem ten nejmenší, a s pomocí Google Translatoru snadno řešitelný problém.

Překvapení č.2 - přihlašovací údaje z amerického Amazonu zde nefungují.
Když jsem si ale chtěl zaregistrovat nový účet s použitím stejné mailové adresy na gmail.com, německému Amazonu se to nelíbilo, neboť prý můj mail už používá jiný zákazník. Aber das bin ja Ich! chtělo se mi křičet, ale na to tam neměli ve formuláři rubriku. Nezbývalo než použít alternativní mail od Seznamu. Jako adresu bydliště jsem na doporučení mailboxde uvedl svůj identifikátor u této přepravní služby a poštovní adresu skladu v saském Zittau, takže Amazon se ke mně choval jako k německému zákazníkovi a nákup proběhl hladce. Poštovné bylo zdarma a za tablet v ceně 139 € si z mé debetní karty strhli 3677 Kč. Žádné další daně ani celní poplatky, pouze přepravné v rámci ČR a provize pro mailboxde ve výši celkem 140 Kč.

Překvapení č.3 - Your free month of Amazon Prime has started!
Po zapnutí a připojení k domácí WiFi tablet zavolal domů a bez ptaní či možnosti odložení nastartoval měsíční promoakci, v jejímž rámci si lze bezplatně půjčovat ke čtení amazonské bestselery a streamovaně sledovat jinak placené filmy a seriály. Což mě poněkud zaskočilo, neboť jsem měl v úmyslu tablet pouze vyzkoušet a hned zase zabalit potomstvu pod vánoční stromeček.

Překvapení č.4 - Kindle Fire není vidět z počítače.
Po připojení k PC se sice tablet začal dobíjet, ale počítač jej detekoval jen jako neznámé zařízení a nabídl, že se buď pokusí vyhledat vhodný ovladač na internetu (jako vždy bezúspěšně), anebo že mám vložit CD dodaný se zařízením. Nic takového ovšem v krabici není, kromě tabletu se dodává pouze kabel USB, záruční list a stručný návod ukazující, jak se přístroj zapíná. Jak jsem zjistil v online nápovědě, Windows XP SP3 vyžaduje pro připojení Kindle Fire ovladač WPDUSB.sys, kvůli kterému doporučuje nainstalovat Windows Media Player 11. Překonal jsem tedy svůj odpor k tomuto softwaru a skutečně, žlutý vykřičník v Device Manageru zmizel a přibyla položka"Portable Devices/Kindle". Novější Windows prý už v sobě tento ovladač defaultně mají.

Překvapení č.5: Kindle Fire se nechová jako MSD.
Předchozí verze čteček Kindle se po připojení k počítači projevily jako další diskové zařízení (Mass Storage Device). U Kindle Fire tomu tak není, ovladač WPD zavádí ve Windows novou položku v Shell Namespace, kterou lze zobrazit jako okno Průzkumníka, ale nepodařilo se mi ji namapovat na diskové písmeno. Takže na nějaké automatizované zálohování nebo kopírování oblíbenou utilitou Robocopy můžeme zapomenout.

Překvapení č.6: Svérázný přístup k adresářové struktuře.
Kindle Fire zpřistupňuje přes rozhraní USB pouze část ze své vnitřní 16 GB paměti připojené jako "/mnt/sdcard/", která se v počítači zobrazuje jako "Kindle\Internal Storage", což zřejmě simuluje paměťovou kartu známou z jiných zařízení. V rámci této paměti jsou vytvořeny zpočátku prázdné podadresáře shellem intuitivně nazvané Audible, Books, Documents, Movies, Music, Pictures a další. Nabídky na výchozí obrazovce KF jsou pojmenovány poněkud odlišně: Audiobooks, Books, Docs, Videos, Music, Photos, ale to už je jen drobná nepříjemnost. Některé z těchto složek jsou využívány pro potřeby systému, například pokud sejmeme snímek obrazovky KF (současným stiskem tlačítek Volume-Down a Power na boku přístroje), uloží se ve formátu PNG 1280x800 do podadresáře "Kindle\Internal storage\Pictures\Screenshots\". Přes rozhraní USB jsem nahrál do přístroje několik mediálních souborů do předvolených složek: knihy ve formátu MOBI (bez DRM) do složky Books, hudební alba MP3 do složky Music, pohádky naripované z vinylových desek také v podobě MP3 do složky Audible, fotoalba do Pictures, videa různých typů do Movies. Pro uspořádání svých médií využívám dvoustupňovou hierarchii Žánr/Autor/Dílo, kterou jsem se snažil zachovat i v podsložkách KF.

Relativně nejlépe dopadla hudba, lze ji třídit podle žánru, interpretů i názvů skladeb, pokud ovšem jsou zvukové soubory náležitě otagovány. Pořadí přehrávání lze řídit playlisty.M3U anebo je promíchat (Shuffle). Kupodivu se mezi hudební alba zamíchaly i audionahrávky mluveného slova, přestože jsem je místo do složky Music nahrál do Audible. KF se raději než fyzickou adresářovou strukturou řídí metainformacemi obsaženými v mediálních souborech.

V případě fotoalb KF aspoň zachoval nejnižší úroveň adresářů, takže při jejich vhodném pojmenování a abecedním seřazení se v nich dá vyznat. Seznam složek s fotografiemi se nativním prohlížečem zobrazuje v podobě dlaždic reprezentovaných náhodně vybraným snímkem z dotyčného alba a prvními cca 18 znaky názvu adresáře.

Očekával jsem, že práce s elektronickými knihami, tímto rodinným stříbrem Amazonu, bude bezproblémová, ale po nahrání své sbírky jsem žádnou knihu v KF nenašel. Ty se v nabídce objevily teprve když jsem všechny soubory MOBI přesunul přímo do adresáře Books. Do prohledávání podadresářů se KF z nepochopitelných důvodů nepouští. V nabídce Books se přitom objevila jen část nahraných knih, ostatní se zařadily do sekce nazvané Docs. Uživatel Adoreos na svém blogu uvádí, že aby se kniha správně zařadila do sekce Books, je třeba z metainformací odstranit Personal Doc Tag, například pomocí konverzního programu Calibre.

Směs krátkých videonahrávek z různých zdrojů nahraných do KF přes USB dopadla mizerně. Musíme je hledat v nabídce Photos a nikoli Videos, jak bych čekal. Někdy se na dlaždici videa ukáže náhledový obrázek, ale u většiny se zobrazil pouze šedivý křížek a nativní přehrávač ohlásil Sorry, this video cannot be played. Jako jediná metainformace o souboru je k dispozici délka nahrávky a případný náhled, název videosouboru ani fotografie se mi nikde na obrazovce KF nepodařilo zjistit. Žádný souborový manažer v základní distribuci KF není.
Pomocí diagnostického nástroje Gspot jsem zjistil, že přehrávat pomocí nativního přehrávače používajícího hardwarové dekódování lze videa komprimovaná kodeky XviD 1, DivX 5, ale nikoli XviD MPEG-4, H.264 MPEG-4, Motion JPEG ani Apple Photo JPEG. Zvuková stopa se přehrála, pokud byl použit audiokodek MPEG Layer 3, ale nikoli MPEG Layer 2 ani PCM Audio.
Naštěstí má každý tablet Kindle Fire přidělen diskový prostor v tzv. Amazon Cloudu a pokud do něj videa z počítače nahrajeme, automaticky se zkonvertují do formátu, který již KF přehrávat umí. Kapacita cloudu je omezena na 5 GB, za roční poplatek 8 € jej lze zvětšit na 20 GB. Nicméně na to, abych si před cestou vlakem nahrál přes USB do přístroje celovečerní film, bude třeba doinstalovat z Amazon Store nějaký lepší přehrávač s vlastními SW dekodéry, například MoboPlayer.

Překvapení č.7 - Amazon neumožňuje nakupování ve svém obchodě.
Přestože jsem svou českou platební kartou bez obtíží zaplatil německému Amazonu nákup samotného Kindle Fire, pro nákup digitálního obsahu přímo z přístroje zřejmě není dost dobrá. Nelze stahovat ani zdarma nabízené aplikace - vyskočí okno s žádostíBitte überprüfen Sie, dass sich Ihre Rechnungsadresse und Zahlungsweise in einem unterstützten Land befinden. Jak je vidět v diskusním fóru, na stejný problém ještě nedávno naráželi také nešťastníci z Rakouska, Švýcarska, Lucemburska. V současné době (podzim 2013) se zdá, že zákazníci z těchto zemí už nakupovat digitální obsah na německém Amazonu mohou, ale ČR mezi podporované země stále nepatří.
Jednou z doporučovaných možností, jak omezení obejít, je použit falešnou identitu vygenerovanou pomocí fakenamegenerator.com včetně nového mailu a prázdné kreditní karty. Zkusil jsem nejprve odregistrovat své zařízení z amazon.de (na tabletu vybírám Settings/My Account) a zkusmo jej přiregistroval na svůj starší účet u amerického amazon.com. A voilá - stahování z Amazon Store funguje a nikdo proti kartě od mBank neprotestuje. Takže už to jde i bez podvádění.

Závěr
Tablet zakoupený za dotovanou cenu z Německa lze u amerického amazon.com navázat na účet s českou poštovní adresou i českou platební kartou a z Amazon Store pak stahovat placené i neplacené aplikace a další digitální obsah. Výběr sice není tak široký jako v Google Play, ale všechno funguje i bez riskantního rootování. Za mnohem nižší cenu tedy získáváme sedmipalcový tablet technicky srovnatelný s populárním Nexus 7.

Žádné komentáře:

Okomentovat